AKTUALITY Z KNIHOVNY

Šuplík se uzavřel po šestnácté

Páteční podvečer, 9. prosince, se v havířovské knihovně sešli nadějní autoři, kteří netrpělivě čekali na výsledky 16. ročníku literární soutěže pro začínající autory „Hledáme talentované autory aneb Nepište do šuplíku“ zkráceně nazývané Šuplík.
Soutěž, která již přerostla rámec regionálních hranic a rozšířila se nejen po celé republice, ale dokonce získala mezinárodní úroveň – letos přišly práce také ze Slovenska, Polska a dokonce Německa – opět překonala rekord v počtu autorů, kteří poslali své příspěvky – bylo jich celkem sto dvacet jedna. Do bohumínské knihovny letos došly příspěvky od devatenácti autorů, ne všichni však byli přímo z Bohumína. Letos poprvé zasílali autoři svá díla elektronickou cestou a tak si mohli vybrat kteroukoliv z uvedených kontaktních adres. Přímo bohumínských bylo sedm a jedna autorka pochází z Bohumína, avšak již delší dobu žije v Praze.

Soutěžila literární díla ve dvou kategoriích – poezie a próza. Předseda komise – Dr. Martin Pilař z Ostravské univerzity ve svém hodnocení uvedl, že každoročně se zaslané práce dostávají na vyšší úroveň a je stále obtížnější vybrat ty nejlepší. V letošním ročníku byl vyrovnaný počet příspěvků jak v poezii, tak v próze. Autoři pocházeli ze všech věkových skupin – od středoškolských studentů po seniory. Také profesní zastoupení bylo velmi různorodé.

A jak dopadli bohumínští autoři?
V předchozích ročnících mělo naše město vždy nějaké „želízko v ohni“ – např. uspěly autorky Barbora Paloncová (2. místo – próza, 1997), Libuše Solichová (3. místo – poezie, 2001) nebo Eva Langrová (2. místo – próza, 2003). V letošním roce na první místa z našich autorů sice nedosáhl nikdo, byla však oceněna autorka spojená s OS Maryška paní Jeane Hornová (z Orlové), jejíž báseň „Negativní“ byla vybrána do letošního sborníčku nejlepších prací.

Jaké jsou výsledky letošního ročníku?
V kategorii poezie :
1. místo – Pavel Pilch z Bystřice nad Olší
2. místo – Jan Cidrych z Mostu
3. místo – neuděleno

Čestná uznání obdrželi:
Pavel Jonák, Jana Lejčková a TheOdora Glacova.

V kategorii próza :
1. místo – nebylo uděleno
2. místo – Ondřej Hník, Zdislav Wegner
3. místo – Táňa Švrčková

Čestná uznání obdrželi :
Jitka Hrubá, Martin Šach a Paolo Volieri


Cenu primátorky města Havířova PaeDr. Milady Halíkové za povídku k 50.výročí založení města obdržel rovněž Zdislav Wegner, který je učitelem polštiny, původem z Havířova, toho času v Hurthu v Německu. Vítězové získali kromě diplomů za umístění a tradičních keramických cen s logem Šuplíku výtvarnice paní Rybové také výtvarná díla regionálních autorů. Za Bohumín přispělo svými díly pro vítěze OS Bart, které práce svých členů již několik ročníků daruje oceněným.

Příští, již 17. ročník se bude konat opět za dva roky, tedy v roce 2007. Chcete-li se zúčastnit i vy a máte v šuplíku své nepublikované práce, případně máte chuť vyjádřit se literárně, pište do „Šuplíku“. Chcete si přečíst ukázky oceněných prací? Najdete je ve studovně městské knihovny.


Šuplík01 Šuplík02 Šuplík04 Šuplík05 Šuplík07 Šuplík10 Šuplík12 Šuplík14


Zpět

Aktuality

Kulturní měsíčník   Kudyznudy.cz - tipy na výlet   Město Bohumín   Bospor Bohumín
Vygenerováno za 0.01 sekund