Expediční kamera 2020 (Knihovna)


Pá 3.4.2020, 17:00
Cena: 80 Kč


Zvuk: titulky
Žánr: dokument
Omezení: přístupný
Země: Slovensko, Kanada, Austrálie, Česká republika.
Stopáž: 210 min.

Přichází další ročník přehlídky těch nejlepších cestovatelských a dobrodružných filmů z celého světa i z domácí produkce. I tentokrát nabízí Expediční kamera pestrý výběr snímků, které zaujmou, poučí, možná motivují, ale i pobaví. Letos nabízíme tyto filmové tituly:

Stín jaguára. Amazónská džungle je jedno z mála míst na světě, kde žije řada původních obyvatel akmenů úplně nedotknutých moderní civilizací. Jsou to kmeny, které si neohroženě hají území,někteří jsou i kanibalové a někteří jsou naopak tak mírumilovní, vřelí a otevření, že nad tím zůstává rozum stát. Jako indiáni kmene Hodi na území Venezuely, kteří přijali čtyři cestovatele na čas mezi sebe a dali jim možnost objevit mnohé. O životě v džungli, o přírodě, o lidských hodnotách, o sobě samých. Nechte se pozvat do končin, kde se děti neučí programovat, ale utéct, když zaútočí opice a hlavní je přežít. Kde nejvzácnější a nejdůležitějšíí věc je být spolu.
Slovensko, 2018, 57 minut.

Boy Nomad. Devítiletý Janibek žije s rodinou v mongolské části pohoří Altaj. Jeho největší vášní jsou jezdecké závody, při kterých dokáže na svém koni předjet i mnohem starší hochy. Tahle zima je ale jiná, přijde velký mráz a hrozí, že rodina nomádů přijde o to nejcennější co má, o zvířata. Proto se muži vydávají na cestu za pastvinami a řada je tentokrát i na Janibekovi. Je potřeba každého schopného jezdce a z chlapce se tak během okamžiku musí stát muž, který se postará v drsných podmínkách o rodinu a o dobytek, až v druhé řadě o sebe.
Kanada, 2018, 21 minut.

B7 - 95 kilometrů, které ti změní život. Výkladový slovník praví, že expedice se rovná výprava, zpravidla k výzkumným účelům. Výprava je tenhle extrémní běžecký závod docela určitě. Zároveň si můžete být jistí, že fyzické vyčerpání vás naučí mnohému. Snímek o B7 představuje historii a zákulisí závodu, ale zároveň přenese diváky přímo na trať očima bosého běžce s obrovským odhodláním, očima vítězů, kteří podávají na trati unikátní sportovní výkony. A také očima odvážných turistů, kteří se rozhodli dokázat si, že mají vůli silnější než nohy. Tak co, už uvažujete, jaký bude váš vlastní zážitek?
Před 11 lety vznikl v Beskydech fenomém. Extrémní závod, který na trati dlouhé necelých 100 km spojuje 7 beskydských vrcholů. Dosavadní rekord trati drží Marek Causidis s časem 11hod a 17 min, časový limit pro doknčení je ale 29 hod. Zakladatelem závodu je Libor Uher, sporotovec a horolezec. Ani on, ani kdokoliv jiný, by nevěřil, že za pár let se z nápadu projít celý hřeben na jeden zátah stane tak populární akce. Kapacita závodu je 3000 běžců a startovné je vyprodáno během několika minut od spuštění registrace. Zajímá vás proč?
Česká republika, 2019, 51 minut.

Surf Cuba. Komunistický režim svobodu obyvatel Kuby z velké míry potlačuje. Navzdory tomu jsou Kubánci z těch lidí, kteří umí najít v životě štěstí i tam, kde není. Kubánci vynikají v baseballu, fotbalu nebo v boxu. Poloha a podnebí země jsou ideální pro surfování, pobřeží Kuby je dlouhé skoro 3 000 km. Jenže v celé zemi není jediný surfařský obchod, takže z 11 miliónů obyvatel se tomuhle sportu věnuje 150 surfařů, pro které je každá vlna nejen adrenalin, ale také špetka osobního odboje.
Kanada, 2018, 15 minut.

Sary Jaz. V tomhle filmu se toho moc nenamluví. Nikdo neremcá, že zmrzne nebo umře hlady, nehraje dramatická hudba, nikoho nezachraňuje vrtulník. A to přesto, že sjezd řeky Sary Jaz v pohoří Tian Shan je dost extrémní výzvou, nejen vodáckou. Peřeje odlehlé řeky s průtokem až 400 m3/s jsou nebezpečné a nečitelné. Samotnému sjezdu předchází 100 km dlouhý trek s kajaky na zádech, po dojezdu čekají vodáky ještě 4 dny lezení a pochodu přes hory zpět do civilizace. Většina členů expedice to nazývá nejtěžším zážitkem v životě, ale před kamerou je vidět jen nadšení z toho, co dělají v životě nejraději.
Austrálie, 2017, 15 minut.

Podrobný harmonogram poromítání:
17:00 Úvod
17:10 Stín jaguára (Slovensko, 2018)
18:10 Boy Nomad (Kanada, 2018)
18:35-19:00 přestávka

19:00 B7 (Česká republika, 2019)
19:55 Surf Cuba (Kanada, 2018)
20:15 Sary Jar (Austrálie, 2017)
20:35 Závěr

Místo konání přehlídky:
Knihovna K3 Bohumín, Vrchlického 262, Bohumín

Odkaz na stránky EK 2020:

https://expedicnikamera.cz/Informace:

Všeobecné obchodní podmínky [pdf]


Zpět


Newsletter

PartneřiKulturní měsíčník   Kudyznudy.cz - tipy na výlet   Město Bohumín   Bospor Bohumín