Kinokavárna: Báječní muži s klikou


St 15.7.2020, 19:00
kino

Zvuk: česky
Žánr: komedie
Omezení: přístupný
Země: Československo, 1978
Stopáž: 120 min.
Recenze:

Úsměvná komedie plná skvělých herců z dob, kdy film byl ještě v plenkách.  Před hlavním filmem uvedeme krátký snímek o autoru populárního Krtečka - Zdeňku Milerovi. V úvodu večera divákům film Báječní muži s klikou a osobnost J. Menzela přiblíží promítač Antonín a mimo jiné zavzpomíná na milé zážitky, které si ze setkání s panem režisérem odnesl. Filmové představení bude, jak již se stalo zvykem, odehráno z dobového filmového projektoru umístěného přímo za diváky a analogového filmu 16 mm  v atmosféře improvizovaní kinokavárny na pódiu našeho kina.
Kouzelník Pasparte (Rudolf Hrušínský), majitel maringotky, několika triků a promítacího přístroje, sní o tom, že si jednoho dne otevře první stálý český biograf, v němž bude promítat pouze české filmy. Chybí mu však potřebný kapitál, aby svůj sen zrealizoval, a tak zatím objíždí zapadlé vísky a láká jejich obyvatele na pozoruhodnou show. Cestou se setkává i s umírajícím kolegou, který mu svěří nejen všechny své filmové pásky, ale také velmi pohlednou dceru Aloisii (Hana Burešová). Pasparte dorazí i s dívkou do Prahy, kde se Aloisie stává středem pozornosti všech mužů v okolí. To by ani tak nevadilo, horší je, že na krásku nepříčetně žárlí i Paspartova bytná Evženie (Blažena Holišová). Pasparte nakonec milou schovanku nabídne jako hospodyni svobodnému fotografovi Janu Kolenatému (Jiří Menzel), jenž touží po jediném - natáčet živé obrazy staré Prahy. Ovšem kouzelník má s mládencem ještě jiné plány. Chce ho jako společníka do budoucího podniku. Avšak ten je stále jen jeho velkým snem, protože dosud nesehnal potřebné prostředky. Navíc je tu paní Evženie, jež striktně odmítá jakékoli novoty, tedy s výjimkou těch, které by Pasparte vykompenzoval tím, že by se s ní oženil. Přesto si kouzelník podá na magistrát žádost o koncesi na stálé kino a začne jednat s Kolenatým a kabaretiérem Šlapetou (Vladimír Menšík) o natočení prvního filmu. Jenže celý projekt je záhy ohrožen divadelní umělkyní Emilií Kolářovou – Mladou (Vlasta Fabiánová), jež je zapřísáhlou odpůrkyní biografu...
Režie: Jiří Menzel. Hrají: Rudolf Hrušínský, Vladimír Menšík, Jiří Menzel, Vlasta Fabianová, Blažena Holišová, Hana Burešová, Jaromíra Mílová, Josef Kemr, Oldřich Vlček, Josef Somr, Vladimír Huber, Marie Rosůlková, Jiřina Steimarová, Ludvík Hradilek, Miloslav Štibich, Jana Eichlerová, Jiří Forst, Antonín Klepáč, Martin Hradilek, Vladimír Hrabánek.
Československo, 1978, 84 min., příst., 1986, 12 min., repríza.Informace:

Všeobecné obchodní podmínky [pdf]


Zpět


Newsletter

PartneřiKulturní měsíčník   Kudyznudy.cz - tipy na výlet   Město Bohumín   Bospor Bohumín