Jak se vyznat v knihovně

Půjčování

 • Kdo je uživatel?
  Ten, kdo nemá čtenářský průkaz. Je to uživatel služeb, které jsou určeny pro veřejnost, ale nemůže užívat služeb pro čtenáře. Nemůže si půjčovat CD ani DVD a knihy (kromě jednorázové placené výpůjčky) a využívat s nimi spojených služeb.
 • Kdo je čtenář?
  Čtenářem je ten, který se přihlásil do knihovny, zaplatil poplatek a obdržel čtenářský průkaz. Poté si smí půjčovat knihy, CD a DVD a využívat i dalších služeb knihovny pro veřejnost.
 • Jak se stát čtenářem?
  Stačí se přihlásit u knihovnice v dospělém (popř. dětském) oddělení. Potřebujete občanský průkaz (eventuálně souhlas rodičů v případě dítěte) a 110 Kč na rok na zaplacení poplatku, pro dětské čtenáře je to 50 Kč.
 • Povinnosti čtenáře
  Čtenář zodpovídá za své výpůjčky! Bude-li zjištěna ztráta, je povinen zaplatit cenu knihy/CD při nákupu a sankční poplatek. Čtenář také musí dbát, aby knihu vrátil nepoškozenou, popř. ve stejném stavu, v jakém ji obdržel.
  Za nedodržení termínu vrácení vám bude účtován poplatek z prodlení či upomínka. Můžete si ale samozřejmě výpůjčky prodloužit (mailem, telefonicky, pomocí čtenářského konta nebo osobně).
 • Výpůjční doba
  Řádná výpůjční doba pro knihy je 1 měsíc, pro CD, DVD a LP 10 dní.
  Prodloužit lze tehdy, pokud dokument nemá rezervován jiný uživatel, maximálně lze prodloužit celkem na 3 měsíce, v nejhorším případě je potřeba dokument donést znovu do knihovny a poté může být po dohodě půjčen znovu.

 

Prezenční, absenční, MVS, ASPI........... dělá vám už problém se ve všech těchto termínech vyznat? Poradíme vám.

 • PREZENČNÍ VÝPŮJČKA – znamená, že si dokument (DVD, CD, kniha, časopis, noviny....) nemůžete odnést domů, studovat jej můžete jen přímo v knihovně na patřičném oddělení
 • ABSENČNÍ VÝPŮJČKA – znamená, že si dokument můžete odnést sebou, ale pozor, lhůty vrácení se mohou měnit – kniha má jiný termín vrácení než DVD
 • MVS = meziknihovní výpůjční služba, znamená, že pokud naše knihovna nemá ve svém fondu knihu, kterou potřebujete, je možno objednat si ji z knihovny, která ji má a nechat si ji doručit k nám. Tato služba sama o sobě je zdarma, hradí se pouze náklady na poštovné dle ceníku. Tuto službu nelze použít, pokud knihu máme ve fondu a je pouze půjčená.
 • REZERVACE – je titul, který chcete půjčený? Stačí si jej zarezervovat. Jakmile předchozí čtenář knihu vrátí, zarezervujeme ji na vaše jméno a pošleme vám oznámení. Tato služba je placená dle ceníku.
 • ČTENÁŘSKÉ KONTO – slouží pro samostatnou údržbu vašich výpůjček, funguje po internetu a je pomocí něj možné vidět, jaké knihy máte právě půjčeny, termín vrácení, můžete i knihy (které ještě smíte) prodloužit, rezervovat si knihu i podívat se na výpis všech půjčených knih
 • ON-LINE KATALOG - máte doma internet? Tak to si můžete zjistit, zda máme požadovanou knihu nebo jestli je půjčená, přímo od vás z domova. Informace v katalogu jsou aktuální – v okamžik, kdy se kniha vrátí se objeví informace i zde. U novějších knih najdete i náhledy obálky, a tak se vám bude kniha lépe hledat
 • MDT - mezinárodní desetinné třídění - číslo na hřbetu knih z naučné literatury, slouží k zařazení a lepšímu hledání konkrétní publikace v regále, kniha dostane své číslo podle co nejužšího popisu jejího tématu, například životopisům odpovídá číslo 929. Toto číselné řazení je stejné pro všechny knihovny v ČR i v jiných státech světa, které MDT používají, tzn., že stejná kniha by měla mít stejné číslo v různých knihovnách. Znak MDT (někdy se mu ne zcela správně říká signatura) najdete i u výpisu knihy v online katalogu a pod tímto číslem pak můžete hledat knihy v našem oddělení naučné literatury
 • REŠERŠE – rešeršní služba znamená, že knihovník vám poskytne seznam literatury na zadané téma, díky kterému budete vědět, které knihy můžete ke svému studiu použít a to nejen z vlastního fondu, ale ze všech dostupných knih. Knihovník vlastně zjistí, jaké knihy existují na dané (co nejužší) téma. Rešerši můžete potřebovat například při psaní diplomové práce, nemáte-li zadanou vlastní doporučenou literaturu.
 • REPROGRAFICKÉ SLUŽBY – jedná se o kopírování (zpoplatněno dle ceníku) a skenování (kromě toho nabízíme také tisk jak z internetu, tak z vlastního zdroje, také zpoplatněno podle ceníku)
 • AUDIOKNIHY – jedná se o CD s přesným předčítáním či dramatizací knih. Audioknihy jsou samozřejmě vhodné pro lidi s horším zrakem i pro kohokoliv, kdo si je chce poslechnout. (Pozn.: pro nevidomé existují zvukové knihy, tedy speciálně upravené CD pro nevidomé.)

Zpět

Aktuality

Kulturní měsíčník   Kudyznudy.cz - tipy na výlet   Město Bohumín   Bospor Bohumín
Vygenerováno za 0.01 sekund