Jak se vyznat v knihovně

Půjčování

 • Kdo je uživatel?
  Ten, kdo nemá čtenářský průkaz. Je to uživatel služeb, které jsou určeny pro veřejnost, ale nemůže užívat služeb pro čtenáře. Nemůže si půjčovat CD ani DVD a knihy (kromě jednorázové placené výpůjčky) a využívat s nimi spojených služeb.
 • Kdo je čtenář?
  Čtenářem je ten, který se přihlásil do knihovny, zaplatil poplatek a obdržel čtenářský průkaz. Poté si smí půjčovat knihy, CD a DVD a využívat i dalších služeb knihovny pro veřejnost.
 • Jak se stát čtenářem?
  Stačí se přihlásit u knihovnice v dospělém (popř. dětském) oddělení. Potřebujete občanský průkaz (eventuálně souhlas rodičů v případě dítěte) a 110 Kč na rok na zaplacení poplatku, pro dětské čtenáře je to 50 Kč.
 • Povinnosti čtenáře
  Čtenář zodpovídá za své výpůjčky! Bude-li zjištěna ztráta, je povinen zaplatit cenu knihy/CD při nákupu a sankční poplatek. Čtenář také musí dbát, aby knihu vrátil nepoškozenou, popř. ve stejném stavu, v jakém ji obdržel.
  Za nedodržení termínu vrácení vám bude účtován poplatek z prodlení či upomínka. Můžete si ale samozřejmě výpůjčky prodloužit (mailem, telefonicky, pomocí čtenářského konta nebo osobně).
 • Výpůjční doba
  Řádná výpůjční doba pro knihy je 1 měsíc, pro CD, DVD a LP 10 dní.
  Prodloužit lze tehdy, pokud dokument nemá rezervován jiný uživatel, maximálně lze prodloužit celkem na 3 měsíce, v nejhorším případě je potřeba dokument donést znovu do knihovny a poté může být po dohodě půjčen znovu.

 

Prezenční, absenční, MVS, ASPI........... dělá vám už problém se ve všech těchto termínech vyznat? Poradíme vám.

 • PREZENČNÍ VÝPŮJČKA – znamená, že si dokument (DVD, CD, kniha, časopis, noviny....) nemůžete odnést domů, studovat jej můžete jen přímo v knihovně na patřičném oddělení
 • ABSENČNÍ VÝPŮJČKA – znamená, že si dokument můžete odnést sebou, ale pozor, lhůty vrácení se mohou měnit – kniha má jiný termín vrácení než DVD
 • MVS = meziknihovní výpůjční služba, znamená, že pokud naše knihovna nemá ve svém fondu knihu, kterou potřebujete, je možno objednat si ji z knihovny, která ji má a nechat si ji doručit k nám. Tato služba sama o sobě je zdarma, hradí se pouze náklady na poštovné dle ceníku. Tuto službu nelze použít, pokud knihu máme ve fondu a je pouze půjčená.
 • REZERVACE – je titul, který chcete půjčený? Stačí si jej zarezervovat. Jakmile předchozí čtenář knihu vrátí, zarezervujeme ji na vaše jméno a pošleme vám oznámení. Tato služba je placená dle ceníku.
 • ČTENÁŘSKÉ KONTO – slouží pro samostatnou údržbu vašich výpůjček, funguje po internetu a je pomocí něj možné vidět, jaké knihy máte právě půjčeny, termín vrácení, můžete i knihy (které ještě smíte) prodloužit, rezervovat si knihu i podívat se na výpis všech půjčených knih
 • ON-LINE KATALOG - máte doma internet? Tak to si můžete zjistit, zda máme požadovanou knihu nebo jestli je půjčená, přímo od vás z domova. Informace v katalogu jsou aktuální – v okamžik, kdy se kniha vrátí se objeví informace i zde. U novějších knih najdete i náhledy obálky, a tak se vám bude kniha lépe hledat
 • MDT - mezinárodní desetinné třídění - číslo na hřbetu knih z naučné literatury, slouží k zařazení a lepšímu hledání konkrétní publikace v regále, kniha dostane své číslo podle co nejužšího popisu jejího tématu, například životopisům odpovídá číslo 929. Toto číselné řazení je stejné pro všechny knihovny v ČR i v jiných státech světa, které MDT používají, tzn., že stejná kniha by měla mít stejné číslo v různých knihovnách. Znak MDT (někdy se mu ne zcela správně říká signatura) najdete i u výpisu knihy v online katalogu a pod tímto číslem pak můžete hledat knihy v našem oddělení naučné literatury
 • REŠERŠE – rešeršní služba znamená, že knihovník vám poskytne seznam literatury na zadané téma, díky kterému budete vědět, které knihy můžete ke svému studiu použít a to nejen z vlastního fondu, ale ze všech dostupných knih. Knihovník vlastně zjistí, jaké knihy existují na dané (co nejužší) téma. Rešerši můžete potřebovat například při psaní diplomové práce, nemáte-li zadanou vlastní doporučenou literaturu.
 • REPROGRAFICKÉ SLUŽBY – jedná se o kopírování (zpoplatněno dle ceníku) a skenování (kromě toho nabízíme také tisk jak z internetu, tak z vlastního zdroje, také zpoplatněno podle ceníku)
 • AUDIOKNIHY – jedná se o CD s přesným předčítáním či dramatizací knih. Audioknihy jsou samozřejmě vhodné pro lidi s horším zrakem i pro kohokoliv, kdo si je chce poslechnout. (Pozn.: pro nevidomé existují zvukové knihy, tedy speciálně upravené CD pro nevidomé.)

Zpět


Ptejte se knihovny
Facebook
CELÉ ČESKO ČTE DĚTEM
BIBLIOHELP
ČTESYRÁD
ČESKÁ BIBLIOGRAFICKÁ DATABÁZE
SAFER INTERNET
Databáze knih

Newsletter

PartneřiKulturní měsíčník   Kudyznudy.cz - tipy na výlet   Město Bohumín   Bospor Bohumín